5 יתרונות השקעה ברכישת קרקע חקלאית

צילום: בני דויטש

5 יתרונות השקעה ברכישת קרקע חקלאית

אחד מלהיטי ההשקעות של השנים האחרונות הוא רכישת קרקע חקלאית לצורך השקעה. אבל, האמת היא, שנושא קרקעות למכירה, כהשקעה או כנכס שתוכל להעביר לנכדים, הוא עתיק יומין וכבר בתנ"ך קראנו עליו לא מעט פעמים. אם כן, מה השתנה? מדוע נוהרים כל כך הרבה אנשים לרכוש קרקעות חקלאיות לצורך השקעה?

נראה כי כיום הפכו רבים יותר מודעים ליתרונות הרבים שקרקעות חקלאיות הנרכשות כהשקעה פורשות בפני רוכשיהן:

  1. תנופת בניה כלל-ארצית – מצוקת הדיור של השנים האחרונות הביאה את הממשלה לנקוט ביוזמות שונות, אשר תאפשרנה ליותר זוגות צעירים ומשפחות לעבור מדירה שכורה לדירה משלהם. אחד מהצעדים האלה כולל הפשרתן של קרקעות חקלאיות בבעלות פרטית והסבתן לקרקעות המיועדות לבניה. קרקעות אלה תאפשרנה לישובים הנמצאים בקרבתן להתרחב ולקלוט תושבים נוספים, דבר, שכמובן, הוא אינטרס משותף של ממשלת ישראל, של המועצה האזורית בה נמצאת הקרקע, ראשות העיר אליה סמוכות הקרקעות
  2. מחירי קרקע חקלאית נמוכים הרבה יותר מקרקעות אחרות – קרקע חקלאית נחשבת לזולה ביותר בין נכסי הנדל"ן למיניהם. היא זולה יותר מקרקעות מופשרות, ובוודאי זולה יותר מדירה או בית למגורים עצמיים או כאלה הנרכשים כנכס מניב לצורך השקעה.
  3. מדובר בהשקעה ברמת סיכון נמוכה מאד – יחסית להשקעות בשווקי ההון השונים, רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה כזו הינה כמעט אפסית, כאשר היא מבוצעת בצורה נכונה ובבדיקת כל התנאים המקדימים (וידוא כי המציע קרקעות למכירה הוא אכן הבעלים של הקרקע, או שיש ברשותו ייפוי כוח המאפשר לו להציע אותן למכירה, בדיקת מצבן הנוכחי ותחזית להפשרה וכד'). תוכלו אף להפחית את הסיכון שבהשקעה על ידי איתור סימנים מקדימים כבניית תשתיות מואצת באזור הקרקעות המועמדות למכירה ותנופת פיתוח מואצת באזור.
  4. תשואה גבוהה – הזכרנו כבר את מחירן הזול של קרקעות חקלאיות. קרקע כזו, כאשר היא מופשרת ומשנה את ייעודה לקרקע המיועדת לבניית בתי מגורים ומרכזי קניות, מכפילה את מחירה במאות אחוזים. ההפרש בין מחיר הקניה הזול לבין מחיר המכירה הגבוה מאד, הופך את ההשקעה לכדאית מאד עבור משקיעים סבלניים.
  5. מסלולי מימון נוחים – רוב החברות המציעות קרקעות למכירה תפרושנה בפניכם מסלולי מימון נוחים וחלק גדול מהבנקים מעמידים לרשות הרוכשים הלוואות בתוכניות החזר נוחות ובאפשרות להתאים לכל רוכש כמעט.

 

לסיכום:

רכישת קרקעות חקלאיות לצורך השקעה איננה אפיק השקעה אשר מתאים לכל אחד. הוא איננו מתאים למשפרי דיור (בגלל פרק הזמן שעתיד לעבור בין הרכישה להפשרה), הוא איננו מתאים למי שרוצה רווחים מהירים כאן ועכשיו. אבל הוא מתאים ככפפה ליד למי שמחפש השקעה מתונה בסיכון נמוך ובתשואה גבוהה. קרקע כזו יכולה, בנוסף לאפשרות ההשקעה בטווח הזמן הקרוב יותר, להוות גם נכס אותו תוכלו להוריש לילדיכם או נכדיכם (כמעין "תוכנית חיסכון" שלעולם לא תימחק).